НА ПАЗАР И РАЗХОДКА В ОДРИН еднодневна екскурзия 07.10.2023;
Тръгване от София в 00:30 ч. - ст. В. Левски.
Пътуване по маршрут Пловдив, Хасково, Свиленград. Преминаване през граничните пунктове Капитан Андреево и Капъкуле. Сутринта - пристигане в Одрин. Посещение на борса, от където може да се купят на добри цени перилни препарати, сладкиши и др. Спиране в района на търговски комплекс Margi и съботния пазар. Свободно време в централната част на града за обяд, разходка из пешеходната зона или покупки. Възможност за посещение в една от най-големите джамии в Турция – „Селимие”.
Следобед - отпътуване за България. Пристигане в София, пл. Ал. Невски – след 20:00 ч. Цена: 45 лева Цената включва: транспорт с туристически автобус 2/3*, медицинска застраховка с покритие 2000 евро на ЗК Уника, екскурзоводско обслужване. Цената не включва: лични разходи Доплащане за мед. застраховка за лица над 65 год.: 1 лв. Пътуващи над 79 год. се застраховат след разрешение на ЗК и доплащат 5 лв. Необходими документи: задграничен паспорт с мин. 60 дни валидност след датата на връщане. За деца до 18 г., пътуващи с един или без родителите си – нотариално заверена декларация за съгласието им (оригинал и копие). Няма визови изисквания. Минимален брой туристи: 30 човека Срок за уведомление при недостиг на броя на туристите: 2 дни преди пътуване. За изискванията, свързани с Ковид 19, моля информирайте се преди отпътуване за актуалната ситуация. Предлага се възможност за сключване на застраховка Отмяна на пътуване, срещу допълнително заплащане. ОДРИН Градът е основан от римския император Адриан под името Адрианопол. През вековете, градът е попадал под властта на българи, кръстоносци, турци, гърци и руснаци. По–късно за столица на Османската империя е избран Истанбул и Одрин се превръща в живописна провинция. Българската църква „Св.Константин и Елена” е издигната през 1869 г., а през средата на 80-те години на миналия век е опожарена и ограбена. Реставрацията започва на 3 март 2008 г. Възстановена е в първоначалния си вид на база на архивни документи и стари снимки под ръководството на арх. Китов от България и арх. Али Ерол, председател на Съюза на архитектите в Одрин. Българското правителство осигурява 400 хил. евро и 50 хил. лв от Фонд „Култура”. 74-те икони са изографисани по снимки от Анелия Пражкова и Светла Граданска. Оригиналите са изчезнали или унищожени. Църквата беше осветена на връх Кръстовден (14.09.2008 г.) от русенския митрополит Неофит.
Според Синан Селимийе Джами е неговия шедьовър и една от най–красивите сгради в Турция. Архитектът Синан е на 85 годишна възраст, когато сградата бива завършена. Централният й купол е с диаметър повече от 100 стъпки /30.48 м./ и висока 45.11 м. Поставен върху осем пилона, вградени в стените, за да не нарушават вътрешното пространство. Външни подпори поддържат тежестта на 999 прозорци. Легендата разказва, че султан Селим сметнал, че ако построят джамията с 1000 прозореца ще го упрекнат, че е много алчен. В двора на джамията е поместен Музеят на турското и ислямското изкуство, колекция от оръжия и накити от древна Тракия, народни носии, килими и фина бродерия. Входът е свободен. Работно време – от изгрев до залез слънце, по време на молитвите е затворена за посещение на туристи.
Агенцията има сключена застраховка Отговорност на туроператора в ЗК ЕВРОИНС АД, полица 03700100004541, валидна до 07.06.2024.
Изпрати на приятел Резервирай Договор за организирано пътуване |